Pohon vozidel na CNG

Pohon vozidel na CNG

Dejte zelenou ekologii i nízkým provozním nákladům a přesvědčte se o výhodách vozidel s pohonem na stlačený zemní plyn. Automobilům na benzín či naftu mohou směle konkurovat nejen svým výkonem a jízdními vlastnostmi, ale i pořizovací cenou.

Chcete jezdit šetrně ke své peněžence i k životnímu prostředí a zároveň maximálně pohodlně a bezpečně? Objevte přednosti CNG neboli stlačeného zemního plynu – nejlevnější pohonné hmoty na trhu, která si získává čím dál větší oblibu u nás i v zahraničí.

Jak funguje pohon na CNG?

Všechny automobily, které využívají stlačený zemní plyn, jsou dnes vybaveny i nádrží na benzín. Zážehové motory, spalující CNG, mají podobnou konstrukci i kompresní poměr jako motory benzínové. Stlačený zemní plyn se v nich během jízdy dostává do vysokotlakového regulátoru, který upraví jeho tlak na požadovanou provozní hodnotu. Ve směšovači pak dochází ke smísení zemního plynu se vzduchem, čímž vznikne zápalná plynná směs.

O správné dávkování zemního plynu se stará elektronická řídící jednotka, která hlídá i systém pro vstřikování benzínu. V případě, že se vyčerpají zásoby zemního plynu v nádrži, přepne řídící centrum provoz automaticky na benzín.

Rozhodně se však nemusíte obávat malé dojezdové vzdálenosti na zemní plyn. Ta se totiž i u menších vozů se dvěma nádržemi na CNG, jako je například Škoda Octavia G-Tec, vybavená třemi CNG nádržemi, která ujede na stlačený zemní plyn dokonce téměř 500 km!

Stlačený zemní plyn: Mimořádně efektivní i bezpečné palivo

Díky svému vysokému oktanovému číslu je zemní plyn odolnější proti samozápalu než benzín a mimořádně dobře vyhoří v prostoru motorových válců. Ve vozidle je stlačený zemní plyn uložen v robustních tlakových nádržích s bezpečnostními ventily. Ty uzavřou nádrže v případě nehody a zajišťují kontrolované odhoření plynu i při silném požáru. Jelikož není zemní plyn jedovatý a je lehčí než vzduch, nepředstavuje jeho případný únik žádné riziko pro životní prostředí.

Méně emisí a žádné škodlivé příměsi

Protože je zemní plyn tvořen z 98 % metanem, vzniká při jeho spalování daleko méně škodlivin, než je tomu u klasických fosilních paliv. Na rozdíl od benzínu do něj navíc nejsou přidávána žádná karcinogenní aditiva ani další příměsi nebezpečné pro lidské zdraví nebo životní prostředí. Při provozu automobilu s pohonem na CNG se proto do ovzduší dostává výrazně méně skleníkových plynů, pevných částic a dalších škodlivých látek. Automobily s pohonem na stlačený zemní plyn tak bez problémů splňují veškeré současné i plánované emisní limity.

Tichý a výjimečně levný provoz

Zatímco pořizovací cena automobilů na stlačený zemní plyn je dnes srovnatelná s částkou, kterou zaplatíte za klasické modely, při jízdě na CNG jsou výdaje za pohonné hmoty přibližně o 40 % menší ve srovnání s provozem na benzín. Zemní plyn je navíc zatížen minimální spotřební daní a pro vozidla s pohonem na CNG platí nulová sazba silniční daně.

V automobilech na stlačený zemní plyn si navíc můžete vychutnat o 10-15 dB tišší jízdu než u vozidel na benzín či naftu – a to vše v interiéru, který je k nerozeznání od kabiny běžného vozidla.

Zemní plyn je fosilním palivem budoucnosti

Zásoby zemního plynu dnes několikanásobně převyšují dostupné množství ostatních fosilních paliv. Kromě těžby v blízkosti ložisek ropy lze navíc zemní plyn získat i zachycováním metanu, který produkují drobné mikroorganismy při přeměně organické hmoty na skládkách. Stlačený zemní plyn tak představuje snadno dostupné, ekologické a bezpečné palivo, o jehož výhodách se díky příznivé ceně vozidel s pohonem na CNG můžete snadno přesvědčit i vy.

KONTAKT

Auto Podbabská
Pod Paťankou 217/1
160 00 Praha 6 - Dejvice
info@autopodbaba.cz

Recepce Škoda 
T: 234 700 200

Recepce Volkswagen
T: 234 700 260

Servis
Po - Pá: 7:00 - 19:00
So:         9:00 - 13:00

Prodej
Po - Pá: 8:00 - 19:00
So:         9:00 - 13:00

Ochrana osobních údajů
gdpr@autopodbaba.cz

Informace pro členy družstva

 

Reklamační řád je k dispozici na provozovně 

Non-stop asistenční služba
M: 603 888 311