Elektronická dálniční známka 2023

Elektronická dálniční známka

Česká elektronická dálniční známka vstoupila v platnost 1. ledna 2021. Po 25 letech skončila éra, kdy řidiči museli lepit samolepky na přední sklo auta. Podle Státního fondu dopravní infrastruktury fungovaly papírové dálniční známky v Česku 25 let a celkem se jich prodalo přes 120 milionů. Co je to elektronická dálniční známka a jak ji pořídit?

Elektronická dálniční známka. Kdo ji musí mít a kdo je od ní osvobozen?

Mýtné za použití českých dálnic se vztahuje na motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly a celkovou povolenou hmotností 3,5 tuny. Přívěsy a motocykly nejsou povinné. Od 1. ledna 2021 je rozšířen seznam vozidel, která budou osvobozena od mýtného.

Do této skupiny patří:

  • elektromobily,

  • vozy na vodíkový pohon a plug-in hybridy s emisemi CO2 pod 50 g/km se speciálními českými SPZ začínajícími písmeny EL,

  • historická vozidla

  • vozidla pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, ale pouze v případě, že je tento ve vozidle přítomen

  • O osvobození od placení dálniční známky si mohou zažádat také ostatní vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 do 50 g/km) bez speciální SPZ, ale v tom případě je nutné si podat žádost

Jaká je cena dálniční známky a kde ji koupit?

Co se týče cen dálniční známky, prozatím zůstávají stejné jako v roce 2021. Ministerstvo dopravy se rozhodlo zdražení odložit. Pořizovací cena tedy je:

  • na 10 dní: na 310 Kč, eko cena 155 Kč

  • na 1 měsíc, tj. 30 dní: na 440 Kč, eko cena 220 Kč

  • na 1 rok: 1 500 Kč, eko cena 750 Kč

U všech tří modelů dálniční známky je možné odložit její platnost až o tři měsíce.

Dálniční známku lze zakoupit na e-shopu edalnice.cz, lze si ji objednat také v jiných e-shopech, ale zakoupit ji je možné i fyzicky na čerpacích stanicích sítě EuroOil nebo na poště a v samoobslužných kioscích. Samoobslužné kiosky jsou nejčastěji umístěny v příhraničí, před vjezdem na zpoplatněný úsek.

Jak zakoupit dálniční známku přes eshop?

Koupit si elektronickou dálniční známku je velmi snadné. V eshopu edalnice.cz (či v jiném) si v prvním kroku vyberete časový kupón. Do jednoduchého formuláře následně zadáte zemi a registrační značku vozidla. Je potřeba zadávat SPZ skutečně pečlivě. Chybu není možné opravit a vy tak přijdete o peníze.

Jak probíhá kontrola dálniční známky?

Po zakoupení dálniční známky obdržíte potvrzení v elektronické nebo papírové podobě. Policie a celníci kontrolují zpoplatněné úseky dálnic pomocí kamer a kontrolují platnost dálniční známky podle vaší SPZ na speciálním tabletu. Kontrolu platnosti známky dokážou i kamery umístěné na mýtných branách. Pokud pojedete po placeném úseku bez dálniční známky, hrozí vám pokuta 5000 Kč na místě. Platnost vaší dálniční známky si můžete ověřit i přímo na webu edalnice.cz.

Elektronická dálniční známka se váže na vaši SPZ, je tedy nepřenosná. V případě, že prodáte vůz, na který je dálniční známka zapsána, zůstává pro toto vozidlo v platnosti. Ke každému novému vozu je potřeba zakoupit dálniční známku.

Jak zjistit končící platnost dálniční známky?

Metod pro zjištění končící platnosti dálniční známky je celá řada. Jak jsme již zmínili výše, její platnost si lze ověřit na webu edalnice.cz, dále si můžete nechat zaslat upozornění emailem. Stačí při jejím nákupu uvést kontakt a zaškrtnout, že chcete upozornění obdržet.

KONTAKT

Auto Podbabská
Pod Paťankou 217/1
160 00 Praha 6 - Dejvice
info@autopodbaba.cz

Recepce Škoda 
T: 234 700 200

Recepce Volkswagen
T: 234 700 260

Servis
Po - Pá: 7:00 - 19:00
So:         9:00 - 13:00

Prodej
Po - Pá: 8:00 - 19:00
So:         9:00 - 13:00

Ochrana osobních údajů
gdpr@autopodbaba.cz

Informace pro členy družstva

 

Reklamační řád je k dispozici na provozovně 

Non-stop asistenční služba
M: 603 888 311