Jak pečovat o vůz v zimě?

Škoda Karoq v zimě

Nejnáročnější období pro řidiče a jeho auto je tady. Motoristy trápí zima, horší světelné podmínky, mokro, led nebo sníh a vlastně i auto. Jen místo šera a tmy více trpí pod nánosy soli a špíny. Určitě se vyplatí být na toto období připraven.

Udělejte si čas na servis

Nejpohodlnější a nejjistější způsob, jak Octavii, Fabii, Superb nebo Kodiaq na zimu připravit, je navštívit autorizovaný servis Škoda. Ne snad proto, že by autu mělo být něco závažného, kontrola okem odborníka se ale před zimou hodí. Je rozhodně lepší nechat si v jejím rámci prohlédnout vše podstatné, co se během zimy může porouchat, nebo co v zimě prostě potřebujete častěji a více. Stav gumiček stěračů nebo různých provozních náplní prostě mechanik posoudí lépe než poučený laik. Taková kontrola navíc nebývá ani drahá. Obvykle na ni padne jen několik stokorun.

Co zvládnete sami?

Na druhou stranu jsou jistě věci, které si každý může zkontrolovat sám a rozhodně by je měl pravidelně kontrolovat i během zimy. V první řadě se to týká stavu osvětlení a pneumatik. Pokud jezdíte opravdu hodně a víte, že vaše pneumatiky nejsou úplně nové, je dobré občas zkontrolovat stav běhounu. Zákonná minimální hranice pro zimní obutí jsou 4 milimetry, ale schopnosti pneumatik zejména na hlíně či sněhu znatelně klesají i s vyššími hodnotami.

Další věcí, která by vás mohla nepříjemně překvapit, je chybějící kapalina do ostřikovačů. Čelní sklo v zimních měsících schytává obrovské dávky špíny, a sprcha na stěrače tak bývá často v permanenci. Když pak jednou čerpadlo na kapalinu zabzučí naprázdno, čekají řidiče perné chvilky. Řada modelů aut je naštěstí vybavena senzorem a kontrolkou, která se rozsvítí, pokud hladina kapaliny do ostřikovačů klesne příliš nízko. Zejména auta v nižších výbavách je ale často nemají. V takovém případě se vyplatí kontrolovat častěji a mít s sebou nějakou menší láhev s kapalinou do ostřikovačů "pro strýčka příhodu". Vždy se ale ujistěte, že se jedná o zimní směs s bodem tuhnutí alespoň -20°C. Letní nebo silně naředěná zimní v silnějším mrazu zamrzne. Pak pomůže jen dlouhé stání ve vytápěné garáži.

Nepodceňujte péči

Jestli něco spolehlivě trápí vaši škodovku v zimě, je to sůl. Tomu se nevyhnete. Při dlouhodobém působení na kovové povrchy přirozeně způsobuje korozi. Na ochranný nástřik podvozku a dutin karoserie je vhodný čas přímo před zimou, ale běžná koupel doplněná o voskování karoserii vašemu autu jistě udělá dobře. A nezapomeňte na podvozek, podběhy obecně, a části, kam váš pohled na rozdíl od soli jen tak nedosáhne.

KONTAKT

Auto Podbabská
Pod Paťankou 217/1
160 00 Praha 6 - Dejvice
info@autopodbaba.cz

Recepce Škoda 
T: 234 700 200

Recepce Volkswagen
T: 234 700 260

Servis
Po - Pá: 7:00 - 19:00
So:         9:00 - 13:00

Prodej
Po - Pá: 8:00 - 19:00
So:         9:00 - 13:00

Ochrana osobních údajů
gdpr@autopodbaba.cz

Informace pro členy družstva

 

Reklamační řád je k dispozici na provozovně 

Non-stop asistenční služba
M: 603 888 311